Pronájmy ve Zlíně: vyšší ceny jsou jen v Praze a Brně
Růst cen za bydlení žene lidi do pronájmů. Za posledních sedm let se cena nájmů ve Zlíně zvýšila o 34 procent, což je třetí nejvyšší číslo ve srovnání krajů. I průměrná cena je tady třetí nejvyšší v celém Česku.

ZLÍN Letos v červnu oba dokončili studia na univerzitě, našli si práci ve Zlíně a rozhodli se, že spolu začnou bydlet. Peníze na koupi zatím nemají, takže si vybrali pronájem. Jenže mladý pár Radek a Jana brzy brzy narazil. „Chtěli jsme něco blízko centra, ale nikde nic. A když se nějaký byt v nabídce realitek objevil a volali jsme kvůli prohlídce, často už byl pryč,“ popisuje Radek. „Nakonec jsme skončili ve dvoupokojovém bytě na Jižních Svazích, kam jsme původně nechtěli. Ale byli jsme rádi, že máme aspoň něco.“ Podobných příběhů se dá najít celá řada. Sehnat byt na pronájem ve Zlíně je hodně těžké, zejména po nových a v dobré lokalitě je obrovská poptávka. A tomu odpovídá i jejich cena, která je mnohdy na úrovni Prahy či Brna.

Podle údajů společnosti Deloitte, která sleduje trendy na trhu nemovitostí, se v krajském městě za poslední rok zvýšila cena pronájmů o téměř 10 procent. Od roku 2007 pak stoupla o více než třetinu, a co je hlavní: průměrná cena za metr čtvereční je ve Zlíně třetí nejvyšší v celé zemi – činí 192 korun za metr čtvereční.

„Tato čísla odpovídají situaci na trhu, ceny jdou strašně rychle nahoru,“ podotkl Miroslav Zvonek, majitel známé realitní kanceláře v krajském městě.

„Zlín je mladé a uměle vytvořené město, které nemá historický základ jako třeba Olomouc, Brno nebo Hradec Králové. Tam se pronájmy rozptýlí do starší zástavby, což ve Zlíně nejde,“ dodal.Ve městě navíc už sedmnáct let sídlí Univerzita Tomáše Bati, která se stále rozrůstá a nabaluje na sebe další a další studenty či vědecké pracovníky. Kapacita vysokoškolských kolejí přitom není nijak závratná. I proto mnozí studenti hledají bydlení na privátu.„V září a říjnu, když začíná akademický rok, je poptávka obrovská a s tím rostou ceny,“ konstatoval Zvonek. Dražší pronájem je také v lednu i únoru, naopak na jaře částky mírně klesají.

Nové byty hned míří na pronájem

Dalším důvodem je nedostatek nových lokalit, vždyť loni byla v celém kraji dokončena stavba pouze 129 bytů v bytových domech. I proto je o ně obrovský zájem. „Řada investorů koupila na rostoucím trhu nové byty a pak je začala pronajímat,“ podotkl Pavel Dočkal ze zlínské realitní kanceláře Century 21.

Napomáhají jim k tomu také nízké úrokové sazby. „Pokud si někdo koupí nový byt a vezme si na něj hypotéku, tak prakticky celou zaplatí z pronájmů,“ upozornil Zvonek. Zároveň přibývá lidí, kteří jsou ochotní platit vysoké nájmy. Mnohým z nich navíc ani nic jiného nezbývá. Lidé ve Zlínském kraji berou druhé nejnižší mzdy v zemi (průměrně 25 742 korun) a peníze za bydlení jsou pro řadu z nich jeden z největších měsíčních výdajů.

„Úskalí současného nájemního bydlení spočívá v omezené nabídce, kdy není dostatek bytů, které by se daly pronajmout. Proto se také růst cen rezidenčních nemovitostí promítá i do růstu cen nájmů,“ popsal Petr Hána ze společnosti Deloitte.Aktuální nabídka na webu reality.idnes.cz je následující: 2+1 na Věžových domech za 13 tisíc, 3+1 v Prštném za 12 500, 2+1 v centru za 16 900, 3+kk na Kotěrově za 16 tisíc nebo 2+kk v ulici Na Honech za 14 tisíc korun.

„Mezi novým a starým bytem je z hlediska poptávky i ceny obrovský rozdíl. Liší se klidně i o 50 procent,“ poznamenal Zvonek. „Mnozí klienti chtějí kvalitu, ať jde o vybavení, nebo lokalitu. Ceny pak jsou na pražské nebo brněnské úrovni. Pronajímali jsme nový byt 3+kk za 18 tisíc korun měsíčně a za tři dny se ozvalo třicet zájemců.“

Ceny vyskočily nahoru loni

To však neznamená, že by o starší byty nebyl zájem. „Pokud není problém v ceně nebo výrazných omezeních na straně prodávajícího, nájemce se objeví v řádu dnů a někdy i hodin,“ zmínil Zvonek.Mnozí majitelé nemovitostí nechtějí například zvířata nebo preferují nájemce bez dětí. Jejich možnosti jsou podle nového občanského zákoníku omezené.

„Hodně lidí to ale pořád zkouší a dává si různé podmínky. Snažíme se jim vyjít vstříc, vždyť řada bytů se pronajímá opakovaně,“ řekl Zvonek.Poptávka po pronájmech se začala zvyšovat už od podzimu 2016, ceny ale vyskočily nahoru až během loňska.„Garsonka, která se na Podlesí pronajímala za 7 500 korun, dnes stojí 8 900. Nárůst byl kolem 20 procent,“ odhaduje Dočkal.

Podle expertů bývá nejlepší domluvit se přímo v realitní kanceláři a popsat svoje nároky či požadavky. Pokud se takový byt na trhu objeví, makléř se rovnou ozve klientovi, který by o něj mohl mít zájem, a byt někdy ani nejde do veřejné nabídky. V rámci kraje se zvedají ceny za pronájem také v Uherském Hradišti, které se cenově začíná dotahovat na Zlín. I tam je ale problém s nedostatkem nových bytů. Ostatní města jsou výrazně levnější.

Drahé bydlení Nové byty ve Zlíně jsou nedostatkové zboží, nyní se staví zejména na Jižních Svazích na Kocandě (na snímku). V nabídce se ale moc dlouho neohřejí, majitelé si totiž mohou vybírat, komu a za kolik peněz byt pronajmou. Zájem je totiž enormní.

Zdroj: MF Dnes 25.1.2018

Foto: Zdeněk Němec, MAFRA