Znalec legendární americké silnice Route 66 a vášnivý cyklista Zdenek Jurásek v srpnu ve Zlíne spolupořádá 2. ročník Evropského festivalu Route 66.

Jak jste se stal přítelem Route 66?
Pojem Route 66 zná drtivá většina dospělé populace u nás. Pro mě i pro většinu lidí, kteří zažili komunistickou éru, to by symbol svobody a – řekněme – jakési bezstarostné jízdy. V polovině 90. let jsem se stal nadšeným amatérským cyklistou, milujícím dlouhé osamělé trasy. No a když přišla řada na Ameriku, zvolil jsem si pro její poznání právě Route 66. Cesta, kterou jsem na podzim roku 1998 uskutečnil, mě natolik nadchla, že jsem měl potřebu se na ni vracet i nadále a vlastně se mi stala osudem.

Kterou část Route 66 máte nejraději a proč?
Nikdy bych nedokázal upřednostnit nějakou část před jinou. Route 66 je dokonalá jako celek.

Jaký máte nejlepší a nejhorší zážitek z putování po Route 66?
Nejlepší zážitky jsou vlastně všechny. Těžko to pochopíte, pokud jste ji sami nepoznali. A nejhorší? No snad jak jsem se pořádně „vymázl“ na mé druhé cyklistické cestě předloni. Ale naštěstí se nic zlého nestalo, i s několika nalomenými žebry se dá jet.

Co chystáte na příští rok?
To je jednoduché: Od roku 2008 pořádáme pravidelně  2x ročně motoristické přejezdy celé trasy Route 66. A v příštím roce bude možná i jedna navíc. Takže se mám osobně na co těšit!

Na co byste chtěl čtenáře pozvat v rámci akce od  10.-12.8.2018 konané ve Zlíně.
Naše Česká asociace Route 66 pořádá 10. – 12. srpna II. ročník Evropského festivalu Route 66. Tato mimořádná akce přímo navazuje na legendární festivaly Route 66, které se dlouhé desítky let každoročně USA. Před několika lety se naše celousvětová „rouťácká“ komunita dohodla, že tradici přeneseme i do Evropy. První ročník se konal před dvěma lety v Německu a měl obrovský úspěch. A letos jsme se organizace zhostili my. Jako místo konání jsme zvolili Zlín, konkrétně nádherné prostory Baťova institutu, protože ji myslíme, že si Zlín takovou velkou akci zaslouží. Program festivalu bude velmi a velmi bohatý: Návštěvníci se mohou těšit na pravou americkou car show, spanilou jízdu městem, unikátní papežské harleje, speciální harleje, nové harleje, na výstavu historických automobilů, repliky bugatek, filmovou přehlídku, noční kino, besedy, přednášky, výstavy, dětské dopravní hřiště a taky na koncerty skvělých kapel v čele se světovou rockovou kapelou TEN YEARS AFTER, hvězdou legendárního Woodstocku 69! Akce je určena nejen pro fanoušky Route 66, ale především pro širokou veřejnost. Po vzoru amerických festivalů je vstup na festival zcela zdarma, a to včetně koncertu Ten Years After! 
Veškeré informace o festivalu najdete na oficiálních stránkách www.route66festival.eu.

Kolik lidí se již díky vám o Route 66 dozvědělo, případně ji díky vám navštívílo?
Česká asociace Route 66 má tisíce fanoušků po celé České republice a na Slovensku. S námi už starou „šestašedesátku“ navštívilo už několik set příznivců a díky našim aktivitám je Čechů a Slováků na R66 daleko více, než by odpovídalo velikosti naší země.

Je možné stát se členem vašeho klubu a vydat se s vámi na Route 66? 
To samozřejmě není žádný problém - stačí navštívil naše stránky www.r66.cz a napsat si o informace.

Procestoval jste velkou část světa, co oceňujete na bydlení ve Zlíně? 
Žiju zde prakticky od narození a myslím, že Zlín svým způsobem unikátní. Nejradši mám jeho jarní a letní podobu: zeleň a blízkost přírody v kombinaci s výhodami moderního města.

Je v Americe jiný styl bydlení než u nás?
Určitě – lidé se mnohem častěji stěhují a nelpí tolik na luxusu. Není problém se přestěhovat na druhý konec Ameriky a téměř veškeré vybavení domácnosti nechat na původním místě. Většina domů je také postavena ze dřeva, což je samozřejmě též významný rozdíl.

Jak Američané vnímají váš zájem o Route 66? 
Američané neskrývají své nadšení z toho, že lidé z Evropy tu „jejich“ Route 66 znají a mají chuť ji poznat. Vždy jsou velmi milí a ochotní s čímkoliv pomoci. Špatná nálada nebo lhostejnost je zde naprostou výjimkou.

Zdroj: Magazín Zvonek, Červen - Červenec 2018