Starosta obce Vlčnov, pan Jan Pijáček, prozradil, jaký život nabízí obec zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Zavzpomínal také na stavbu svého domu a dal nám tip, kam v blízkosti Vlčnova vyrazit na výlet.

Jak bydlíte vy osobně?
Vlastníma rukama jsem si postavil rodinný dům. Stavěli jsme skoro 6 let a připadal jsem si často jako Robinson Jeffers, když stavěl  dům na útese a kamennou Jestřábí věž vlastníma rukama. Takže každou cihlu, každou skřidlici a trám jsem držel v ruce. Sem tam mi pomáhali kamarádi, rád vzpomínám například na pana Koníčka z Vlčnova. To byl fantastický člověk, který, když viděl, že se tam dřu sám, tak přišel a pomáhal mi jako zedník. To byla velká pomoc. Původním povoláním jsem stolař a k řemeslům mám stále blízko. Teď mě třeba profesně zajímá rekonstrukce a stavba hliněných domů.

Máte zahrádku? Zahradničíte?
Máme zahradu, která končí v lese, kde máme trnky. Mladší syn začíná vysazovat nový trnkový sad, tak na tom pracujeme společně a je to dvojí radost. Máte radost z toho, že zasadíte strom, ale ta druhá radost, ještě větší, je, že to realizujete s dětmi. Společný prožitek s dětmi, když děláte společnou práci. Se starším synem jsme postavili udírnu. Pro tátu není nic krásnějšího, než postavit něco takového se synem. Vše, co umím já, jsem naučil i děti, s pilkou, naporcovat kapra, stáhnout králíka. Manželka zase naučila dceru vařit, takže už ve 12 letech vařila oběd i se zákuskem.

Vlčnov je hodně aktivní a je známý především díky květnové jízdě králů.
Jízda králů je největší svátek ve Vlčnově, který na sebe poutá pozornost už téměř 200 let. V roce 2011 nám 1. adventní neděli přišla zpráva, že bude jízda králů zapsána na prestižní světový seznam UNESCO mezi mistrovská díla nehmotné kultury. Když se člověk podívá, jaké nehmotné statky z celého světa tam jsou zapsány, zjistí, že je to skutečně velmi noblesní společnost. Díky tomu se k nám sjíždí lidé z celého světa, kteří vyhledávají statky zapsané v tomto seznamu. Žádný významnější světový certifikát, než je tento seznam, neexistuje. Zajímavost je, že máme vesnickou památkovou rezervaci vlčnovské búdy. Jsou to nadzemní vinařské stavby. Ty určitě stojí za návštěvu.

Co se podařilo v obci  za posledních pár let vybudovat v oblasti bydlení?
Toto probíhá ve třech základních rovinách. Vlastníme byty pro přímo vymezené skupiny obyvatel, které jsme postavili s podporou dotací. Zájem o pronájem je slušný, ještě se nám nestalo, že by byl nějaký byt volný. Dále vytváříme zástavbové zóny, kde si lidé mohou na zasíťovaných pozemcích stavit rodinné domy. Teď připravujeme otevřít a zasíťovat část s číslem V. Specifické je to tím, že obec nevlastní žádné stavební pozemky, proto zasíťováváme soukromé pozemky. V okamžiku, kdy jsme je zasíťovali, nastal pohyb, začalo se s nimi obchodovat a už neleží jen ladem pro vnuky nebo pravnuky. Právě doděláváme poslední 2 km rekonstrukce místních komunikací, což vytváří taky určitý komfort. Nově přistěhované především oslovila kvalitní vizualizace veřejného prostranství, což je náš dlouhodobý projekt. A potom také služby. Ve Vlčnově koupíte vše od jehly až po auto. Dále jsou to zdravotnické služby, kvalitní škola, školka. A co se týče stavění, naše podpora probíhá ještě v jedné rovině. Součástí našeho sběrného systému je i bezplatné ukládání stavební suti. Dnes si málokdo uvědomí, kolik financí tak šetříme stavebníkům.

Co dalšího máte v plánu?
Snažíme se zpestřovat a zkvalitňovat nabídku služeb. V obci máme 12 dětských veřejně přístupných hřišť. Připravujeme významnou investici, kterou je rekonstrukce rekreačního areálu, kam patří koupaliště, ale i jiné plochy pro rekreační a sportovní aktivity.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.