Pěkné byty na prodej se v realitních kancelářích zpravidla příliš dlouho neohřejí. Dlouhodobě je největší poptávka právě po bytech 2+1. Jde o kategorii, která vyhoví jak lidem, kteří jsou sami, tak i párům či rodinám s jedním dítětem. Díky větším možnostem využití, než u bytů 1+1 a lepší cerealitnové dostupnosti v porovnání s byty 3+1 a většími, volí právě tuto kategorie nejvíce zájemců. Narazit na inzerát odkazující například na prodej bytu v Praze či Brně za rozumnou cenu je v dnešní době téměř nemožné. Prodávající si jsou velmi době vědomi aktuální situace na trhu s nemovitostmi a snaží se prodat za co nejvyšší cenu. V červnu 2017 se dal například pořídit v Brně byt 2+1 za průměrnou cenu 3 057 838 Kč. Nyní si musí zájemci připlatit cca. 200 000 Kč. A to se bavíme o průměru za celé město. Jsou brněnské lokality, ve kterých došlo za poslední rok ke zdražení bytů 2+1 i o 500 000 Kč. Nejedná se ovšem pouze o prodej starších bytů. Výrazně vzrostly také ceny novostaveb.
Obdobná situace jako v Brně byla například v Olomouci. Pokud jde o kategorii dvoupokojových bytů, tak bylo před rokem možné narazit na prodej bytu 2+1 v Olomouci za 2 178 850 Kč. Tentýž typ bytu se po roce nabízí již za 2 521 256 Kč. Meziroční nárůst 15,71 % ještě zdaleka nepatří k nejvyšším v České republice. Výrazněji než v Brně a Olomouci rostly na Moravě ceny ještě ve Zlíně (19,5 %). Naopak v Ostravě byl meziroční nárůst 8,25 %, což odpovídá celorepublikovému průměru.
V Čechách byl největší meziroční nárůst cen bytů 2+1 zaznamenán v Liberci, kde se ceny zvedly téměř o třetinu (29 %). K výraznému zdražení došlo také u bytů na prodej v Ústí nad Labem (20 %). Ceny ovšem rostly také v Jižních Čechách. V Českých Budějovicích se dal v červnu 2017 pořídit byt 2+1 za průměrnou cenu 1 933 710 Kč. Pouze 12 měsíců stačilo na to, aby se cena zvýšila o 13 % na současných 2 186 879 Kč.
Růst cen bytů by ovšem mohl v letošním roce začít zpomalovat. Hlavním důvodem je schválení nových parametrů pro získání úvěrů na bydlení (DSTI, DTI), které mohou výrazně snížit dostupnost vlastního bydlení. Český realitní trh je totiž velmi úzce spjat s externími zdroji financování a pokud budou mít lidé omezený přístup k získání úvěrů na bydlení, tak se to může projevit na poklesu realitních transakcí. Naopak, trhu by pomohlo, pokud by například došlo ke snížení úrokových sazeb či zrušení některých omezení (například daně z nabytí nemovitosti). Tento scénář je ovšem spíše z oblasti sci-fi. Ve středu 27. června totiž ČNB schválila další zvýšení základní úrokové sazby o 0,25procentního bodu. Je velmi pravděpodobné, že toto navýšení propíší banky do úrokových sazeb hypotečních úvěrů a dostupnost bydlení se tak opět zhorší.
Lucie Mazáčová
Zdroj: https://www.realitymorava.cz/realitni-zpravodaj/1639-ceny-bytu-ve-kterych-mestech-zdrazily-byty-na-prodej-za-rok-nejvice