Rostoucí úrokové sazby hypoték a zvyšující se náklady na energie mají za důsledek růst cen nájemného po celé České republice. Řada lidí již totiž nedosáhne na hypotéku, a tak roste zájem o nájemní bydlení. Zde je však poměrně omezená nabídka, přičemž nájemních bytů je obecně dlouhodobě na trhu nedostatek. Díky tomu si mohou pronajímatelé říct o podstatně vyšší nájemné, než tomu bylo v minulosti. Rostoucí ceny energií navíc tento trend výrazně podporují. 

Výjimkou bohužel není ani Zlínský kraj. Samotný náš pan majitel realitní kanceláře Dr. Miroslav Zvonek se vyjádřil v rozhovoru pro server iDnes.cz takto: „Zlín je nyní prakticky na hraně cen Prahy a Brna. Jenže příjmy tamějších obyvatel jsou výrazně vyšší. Také ceny nájmů v Uherském Hradišti či Vsetíně už začínají kopírovat Zlín, což se dosud téměř nikdy nestalo.“ 

Podle dat jednoho z největších realitních inzertních portálů Sreality.cz činila průměrná nabídková cena za metr čtvereční v dubnu tohoto roku 264 Kč, zatímco v květnu 2021 se pohybovala na úrovni 226 Kč. To znamená, že měsíční výše nájmu u stejného bytu o rozloze 60 m2 se během roku zvedla průměrně o cca 2280 Kč. 

Pro porovnání situace ve Zlínském kraji vypadaly průměrné nabídkové ceny pronájmů v roce 2022 za metr čtvereční v jednotlivých městech doposud následovně: (zdroj dat: Sreality.cz)

  • Zlín 263 Kč

  • Uherský Brod 250 Kč

  • Uherské Hradiště 237 Kč

  • Vsetín 221 Kč

  • Kroměříž 219 Kč

  • Valašské Klobouky 203 Kč

  • Bystřice pod Hostýnem 183 Kč

 

Dle mnohých expertů se za dnešních podmínek již nevyplácí ani koupě bytu za účelem investice. „Pokud koupíte nový byt za devět milionů a připočtete k tomu parkovací místo či kuchyňskou linku, už jste na desíti milionech,“ spočítal Dr. Zvonek. „Když pak pronajímáte za 20 tisíc měsíčně, trvá vám přes čtyřicet let, než se investice vrátí. To už pak ztrácí smysl, proč si nový byt za tímto účelem pořizovat.“