Kdo musí podat daňové přiznání?
Všichni, kdo se v roce 2020 nově stali majiteli nemovitosti– pozemku, rodinného domu nebo třeba bytu. Povinnost podat daňové přiznání mají také ti, kteří na dříve přiznané nemovité věci provedli přístavbu, nástavbu nebo ji částečně zlikvidovali, a to když tím došlo ke změně druhu nebo výměry pozemku, případně zvýšení nadzemních podlaží. Přiznání je nutné podat i po kolaudaci stavby.
Kdo podal daňové přiznání už v předchozích letech a v roce 2020 u něj nedošlo k žádné významné změně (přesněji k okolnosti rozhodné pro vyměření daně), nové přiznání pro rok 2021 nepodává.
Nové daňové přiznání se nepodává ani v případě, kdy se mění jenom výše daně – typicky kvůli rozhodnutí obce o zvýšení místního koeficientu. Finanční správa takovou změnu automaticky zohlední při výpočtu daně na aktuální rok.
Do kdy je přiznání nutné podat?
Přiznání k dani z nemovitých věcí letos stačí podat až na začátku dubna. Ministerstvo financí totiž rozhodlo o prominutí příslušenství daně. „Fakticky se tím termín podání daňového přiznání odsouvá pro všechny daňové subjekty z 1. února na 1. dubna 2021, a to bez rizika sankcí z prodlení,“ říká Tomáš Weiss z tiskového oddělení ministerstva. Úřad si od mimořádného posunutí termínu slibuje, že uleví provozu na finančních úřadech v době vrcholící koronavirové epidemie. Stejné posunutí termínu se týká i silniční daně.
Za jaký rok se přiznání podává?
Přiznání k dani z nemovitých věci se jako jediné podává dopředu. Na začátku roku 2021 tedy běží termín pro přiznání za tento rok.
Co když k zápisu v katastru dojde až na začátku roku 2021?
Víc času na podání daňového přiznání za rok 2021 mají ti, kdo sice o zápis do katastru zažádali ještě v roce 2020, ale dojde k němu až v roce 2021. Přiznání je v takových případech nutné podat do tří kalendářních měsíců, které následují po měsíci, v němž k zápisu došlo.
Kam přiznání podat?
Přiznání se podává k finančnímu úřadu, v jehož kraji se nemovitost nachází. Pokud tedy máte víc nemovitostí a všechny v jednom kraji, podáváte přiznání jen na jeden úřad. Když ale máte nemovitosti ve víc krajích, podáváte víc přiznání – jedno za každý kraj.
Co když jste nemovitost prodali nebo darovali?
Na finanční úřad se musí na začátku roku povinně obrátit i lidé, kteří už nevlastní žádnou nemovitost, protože ji (nebo je) v roce 2020 prodali či darovali.
Když se takhle od daně z nemovitých věcí neodhlásíte, může vám v květnu ve schránce „přistát“ složenka, přestože už nemáte za co platit daň. Za včasné neoznámení hrozí v krajním případě sankce. Finanční úřady ji ale v takovém případě uplatňují jenom mimořádně. Včasným odhlášením se od placení daně z nemovitých věcí si každopádně ušetříte čas, který byste jinak ztratili komunikací s úředníky.
...
Kdy se daň z nemovitých věcí platí?
Daň z nemovitých věcí musí většina lidí letos zaplatit do 31. května. Kdo platí víc jak pět tisíc korun, může částku rozpůlit a druhou polovinu zaplatit do konce listopadu. Zemědělci a chovatelé ryb mají termín do 31. srpna a do 30. listopadu.
...