Sníte o vlastním bydlení a potřebujete financovat nemovitost pomocí hypotečního úvěru? Pak pro Vás nemáme dobré zprávy. Průměrná nabídková sazba hypoték totiž v červnu opět vzrostla a bohužel se s největší pravděpodobností nejedná o poslední letošní nárůst. Mnohým lidem tak nezbývá jiná možnost než volit formu nájemního bydlení. 

Celorepublikový trend zdražování se nevyhýbá ani oblasti bydlení. Hypotéky jsou momentálně nejdražší za posledních 12 let a v kombinaci s platností nových podmínek od 1. dubna 2022, poptávka po nich výrazně klesá. Velké množství lidí už totiž jednoduše na hypoteční úvěr nedosáhne, a těm co ano, se bydlení poměrně dosti prodraží kvůli vysokému úroku. Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů se v měsíci červnu 2022 vyšplhala dle zdroje FINCENTRUM HYPOINDEX na 5,71 %. Oproti květnu tak došlo k nárůstu o dalších 0,38 %, přičemž ještě na počátku tohoto roku činila hodnota 4,14 %. 

 

(zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

 

Obecně se však očekává, že hodnota zanedlouho překročí hranici 6 % p. a. Ještě do konce června totiž znovu usedne rada České národní banky a bude rozhodovat o dalším zvýšení úrokových sazeb. Na druhou stranu, dosluhující guvernér ČNB Jiří Rusnok a viceguvernér Tomáš Nidetzký se v médiích vyjádřili, že sice s největší pravděpodobností dojde ke zvýšení sazeb, dle jejich slov by se však mohlo jednat o poslední navýšení do konce letošního roku. Pokles úrokových sazeb však můžeme očekávat jen velmi těžko. Budoucí guvernér ČNB Aleš Michl již lehce poodhalil své plány, když řekl, že na srpnovém zasedání projeví snahu pouze o stabilizování úrokových sazeb. 

Pokud tedy zvažujete koupi vlastního bytu či domu, je potřeba počítat s vyššími náklady na jejich financování. Pro lepší představu, řekněme, že byste chtěli za aktuálních podmínek při úroku 5,39 % p.a. koupit nemovitost v hodnotě 5 milionů Kč. Standardně dosáhnete na úvěr ve výši 4 milionů Kč. Zvolíte-li dobu splácení na 25 let s pětiletou fixací, Vaše měsíční splátka se bude pohybovat cca kolem 24 300 Kč. V souvislosti se zdražováním hypoték poptávka po financování vlastního bydlení klesá, naopak roste zájem o nájemní byty, ale i domy, což má společně s rostoucími náklady na energie za následek také růst nájemného po celé České republice. Možná se tak blížíme zahraničnímu trendu, kde je celoživotní bydlení v nájmu zcela běžným. 

 

Chcete-li dosáhnout na co nejvýhodnější hypotéku, kontaktujte nás na tel. 603 246 680 nebo si vyplňte kontaktní formulář zde. Naši specialisté pro Vás zajistí kompletní servis pro sjednání hypotečního úvěru. Pomohou Vám s výběrem banky, domluví nejvýhodnější podmínky a připraví vše potřebné pro rychlé vyřízení. Pomůžeme také při čerpání úvěru ze stavebního spoření a vyřídíme pojištění nemovitosti i domácnosti. Na stránkách naleznete také hypoteční kalkulačku, kde si můžete sami názorně spočítat jednotlivé varianty financování