Paní Ing. arch. Dagmar Nová působí na pozici hlavní architekty města Zlína v oddělení urbanismu a architektů již 9 let. Její oddělení dohlíží na rozvoj výstavby ve Zlíně od roku 2000. V rozhovoru nám paní Nová prozradila, jaký má vztah ke Zlínu, co obnáší její práce, jak je spokojená se svým vlastním bydlením, a také, co ráda dělá ve svém volném čase.

Začněme nejdříve trochu pracovně. Jaké jsou nejbližší cíle a záměry rozvoje města z pohledu hlavní architekty?
Dnes je velký nedostatek místa pro stavění na zelené louce, stavebních pozemků ubývá. Současným trendem je, a to nejen ve Zlíně, že se zabýváme především obnovou a rehabilitací města. To znamená veřejnými prostranstvími, rekonstrukcí městských domů, přístaveb, nástaveb a hlavně, co je pozitivní, adaptací objektů na jiné účely. Zářným příkladem je např. východní část bývalého továrního areálu. To vše při existenci městské památkové zóny.

Jak jste spokojená s Vaším bydlením?
Se svým bydlením jsem velmi spokojená a říkám to rovněž z toho důvodu, že každý architekt by si měl navrhnout bydlení sám pro sebe, aby si odzkoušel sám na sobě všechny své postupy a názory. Myslím, že je to nejlepší způsob, jak se vyvarovat chyb, když pak navrhuje domy pro své klienty. Naše stávající bydlení jsme si postavili přesně podle našich představ před 17 lety. Bydlíme v dvougeneračním rodinném domě na Mladcové a osobně mohu říct, že je to lokalita, která se mi i po těch letech velmi líbí, je snadno dostupná MHD i pešky. Je umístěná na horizontu, kde je plno slunce, čistý vzduch, v blízkosti je příroda i město. A já potřebuji cítit město, nedokázala bych bydlet třeba někde na samotě. Hodně let jsem bydlela přímo v centru, tak dokáži ocenit i tento způsob bydlení. Má to své výhody, máte blízko ke kultuře a sportu.

Plánujete do nového roku nějaké úpravy nebo změny?
Spíše taková běžná údržba a již tradičně další zahradní úpravy, které si dělám více méně sama. Na zahradě pracuji průběžně a velmi mě to baví, těším se, až vše začne kvést.

Jaké máte koníčky a jak trávíte svůj volný čas? Zmínila jste zahrádku…
Ano,  to už je taková nutnost, ale dobrá nutnost pro architekta. No a jinak mám ráda sport, miluji lyžování, turistiku, kulturu, film, divadlo, knihy, a velmi ráda cestuji, cestování je pro mě na prvním místě. A jsem ráda se svými vnučkami.

Ve Zlíně žijete celý život – co se Vám líbí na zdejším bydlení a co Vám zde chybí?
Přímo ve Zlíně bydlím od svých 27 let, dříve jsem bydlela v Malenovicích. Řekla bych, že Zlín je naprosto ideálním městem pro bydlení, protože má jednak nádherné přírodní okolí a hlavně je velmi dobře dostupný pro pěší, což každé město nemá. Tady můžete z těch kopečků doběhnout do centra během 15–20 minut, je to opravdu ideální místo pro rodiny s dětmi. A co mi zde chybí? Myslím si, že není dobré, že spousta mladých lidí Zlín opouští, pořád zde nejsou pro ně dobré pracovní pobídky. Kulturní a sportovní vyžití tady je na dobré úrovni, Zlín je studentské město, bohužel, mladí lidé po studiích odcházejí a populace stárne.

Pokračování rozhovoru zde.