Pokud se rozhodne majitel pronajímat svůj byt, pravděpodobně touží po trvalém a bezstarostném příjmu. Sestavení nabídky, a zejména správné stanovení ceny, může úspěšnost pronájmu výrazně ovlivnit. Částka by neměla být pouhým odhadem, ale spíše důkladným výpočtem.

Jako první možnost, jak určit cenu nájemného, se samozřejmě nabízí srovnání s podobnými nabídkami. V takovém případě ovšem nestačí srovnat nemovitosti ve stejné části města, zde je potřeba vzít v úvahu i podlaží, ve kterém se byt nachází, zda se jedná o nový byt či starší a další případné rozdílnosti. Při vhodně nastavené ceně se může ozvat i několik zájemců v jeden den.

Pokud majitel nájemné záměrně podhodnotí, aby urychlil celý proces výběru nájemce, měl by si uvědomit, že pozdější zvyšování nájmu není nikterak jednoduché. 

Někdy majitelé cenu nájmu navýší s dojmem, že se pak budou hlásit serióznější lidé. To však nemusí neplatit. Chytrý zájemce o nájem si dokáže vypočítat vhodnou sumu a nebude zbytečně platit víc. Pokud někdo přistoupí na vyšší nájem, než je v okolí běžné, může se stát, že brzy najde výhodnější bydlení. Přitom cílem pronajímatelů je většinou dlouhodobý a bezproblémový nájem.

Při sjednávání výše nájemného by si pronajímatel s nájemcem měl také rozvrhnout způsob úhrady inkasa. Kromě základní ceny nájemného je totiž nutné hradit vodné, stočné, elektřinu, plyn, fond oprav a jiné. Tyto dvě částky tedy musejí být v nájemní smlouvě přesně vymezeny. Zálohy na energie však nemohou zahrnovat fond oprav, jelikož se jedná o částu na budoucí zhodnocení nemovitosti.

Pokud si majitel se stanovením výše nájmu neví rady, měl by stejně jako v případě prodeje kontaktovat seriózního a prověřeného realitního makléře. Dobře sestavená nabídka může ovlivnit výhodný a bezstarostný příjem v dalších letech.

Zvažujete pronájem nemovitosti?

Obraťte se na ověřenou realitní kancelář a mějte jistotu, že o pronájem vaší nemovitosti bude dobře a profesionálně postaráno. Volejte realitní kancelář Zvonek na tel. čísle 603 246 680 nebo vyplňte formulář a naši makléři Vás budou kontaktovat!