Najít to správné místo pro bydlení nebývá snadné. Přesto je právě lokalita jeden z nejdůležitějších faktorů, který je při výběru nemovitosti třeba důkladně zvážit. Důležitá je nejen konkrétní potřeba, ale také případná preference.

Nároky na bydlení určují lokalitu

Většina lidí při výběru lokality řeší v první řadě volbu mezi městem a vesnicí. I když kupujícího více láká byt ve městě, otázka vhodné lokality tím ještě není vyřešena. Městské části se od sebe mohou výrazně lišit. Podstatné jsou nároky na bydlení, které budoucí majitel má. Právě určením svých priorit by každý kupující měl začít.

Centrum města pro mladé a bezdětné

Ruch větších měst vyhledávají zpravidla jednotlivci či mladé páry. Většinu dne tráví v práci a večer rádi vyrazí do společnosti. Časová úspora při cestování a dobrá dostupnost za kulturou hraje velkou roli při rozhodování. Zrychlené tempo centra města často odpovídá životnímu stylu mladých a bezdětných párů, nebo jednotlivců.

Rodinný život na okraji města

Mimo centrum města lidé očekávají především klidnější prostředí, ale určitého komfortu se vzdát nechtějí. "Pokud se byty nacházejí na okraji města, zájemci požadují především, aby v dosahu byla kompletní občanská vybavenost a dobrá dopravní dostupnost do centra. Mladé rodiny chtějí také volnočasové dětské plochy," uvádí Tereza Kovaříková ze společnosti Amesbury. Stěhování na okraj města s sebou vždy přináší také dojíždění, které je mnohdy časově i finančně náročné. Ještě před koupí bytu by si měl kupující zkusit projet svou trasu do práce a rozmyslet, zda je pro něj dostupnost přijatelná.

Plány do budoucna jsou podstatné

Pokud lidé investují do vlastní nemovitosti, většinou se neplánují za pár měsíců opět stěhovat. Vždy je tedy potřeba uvážit, zda se momentální nadšení z vybrané lokality nebude křížit s plány do budoucna. V úvahu by měl kupující brát nejen své osobní plány, jako je založení rodiny, ale také stavební záměry městské části. Zásadní zásahy do povahy oblasti zřejmě nebudou podniknuty v historickém centru města, ale pokud kupujeme byt s výhledem na pole, dá se předpokládat, že v budoucnu na něm vyroste nějaká stavba.

Dobrá lokalita je předpokladem pro spokojené bydlení. I nejlépe vybavený byt v nevhodně zvolené zástavbě může časem ztratit na své hodnotě. Dříve než kupující začne s prohlídkami bytů, měl by mít danou lokalitu velmi dobře zmapovánu.

Chci koupit nemovitost

V případě zájmu o koupi nemovistosti nebo o více informací volejte realitní kancelář Zvonek na tel. čísle 603 246 680, nebo vyplňte formulář a naši makléři Vás budou kontaktovat!