Jakou cenu má vaše nemovitost? 

Uvažujete o prodeji své nemovitosti a rádi byste znali její reálnou tržní cenu? Nebo se naopak chystáte nemovitost koupit a financovat ji za pomoci hypotéky? Zdědili jste dům, byt či pozemek nebo jste jej obdrželi darem? Ve všech těchto případech budete potřebovat nebo se vám minimálně bude hodit odhad ceny nemovitosti. V praxi se využívají 3 druhy odhadů.

1) Tržní odhad

Ať již nemovitost prodáváte či kupujete, vždy je dobré vědět, jakou hodnotu daná nemovitost ve skutečnosti opravdu má. Díky zjištěné reálné tržní hodnotě prodáte svůj dům, byt, chalupu, garáž či pozemek za tu nejvýhodnější cenu. Naopak kupující strana si díky odhadu bude jistá, že danou nemovitost tzv. nepřeplatí. Standardně získáte tento typ odhadu od našich makléřů ZDARMA do 24 hodin. Stačí vyplnit krátký formulář zde a naši realitní specialisté vás budou kontaktovat. Díky zkušenostem od roku 1992 a nejrůznějším cenovým mapám a statistikám dokážeme posoudit tržní hodnotu s nejvyšší možnou přesností.

2) Bankovní odhad

Pokud se chystáte zakoupit nemovitost a financovat ji pomocí hypotečního úvěru, budete potřebovat právě tento typ odhadu. Banka jej vyžaduje jako pojistku pro případný problém se splácením hypotéky. Bankovní odhad vypracovává objektivní nestranný smluvní partner banky. 

3) Soudní odhad

Tento odhad je známý též jako znalecký posudek a je považován za nejodbornější. Potřebovat jej budete u soudu v případě rozvodu, exekuce, insolvence či jiných sporů. Soudní odhad musí ze zákona vyhotovit znalec. Tedy člověk pověřený přímo ministerstvem financí nebo soudem.

Co ovlivňuje cenu? 

Rozdíly v cenách obdobných typů nemovitostí můžou být často markantní. Hodnotu ovlivňuje hned několik faktorů. Mezi základní měřítka patří výměra v m2. Zde platí čím více, tím lépe. U domů se samozřejmě rozlišuje plocha samotného domu a okolního pozemku. U bytů se započítává také terasa, balkón či lodžie. Dalším významným faktorem je jednoznačně lokalita, ve které se nemovitost nachází. Pokud tedy například hledáte byt v centru města, zřejmě si budete muset připlatit. V potaz se bere také občanská vybavenost, dopravní dostupnost a chystané projekty v okolí. Záleží také na vnitřní dispozici. Trendem posledních let jsou kuchyňské kouty spojené s obývacím pokojem, neprůchozí pokoje či oddělené toalety od koupelen. Jednu z více hlavních rolí hraje samozřejmě i celkový stav nemovitosti. Na cenu má dále vliv například stáří budov, podlaží, orientace a stav společných prostor u bytových jednotek či případná proběhlá rekonstrukce