Prodávající chce zpravidla za nabízenou nemovitost utržit nejvyšší možnou částku. Nadsazená kupní cena může však potencionální zájemce odradit. Stanovení adekvátní ceny vůči nabídce je důležité od první chvíle. Pokud se prodávající na realitním trhu příliš nevyzná, měl by o pomoc požádat odborníka.

Návrh kupní ceny může majiteli přednést zkušený realitní makléř. Mnohdy má realitní kancelář i svého odhadce. Nejprve by si kupující měl uvědomit, jaký druh odhadu požaduje a posléze vybrat, kdo jej vypracuje. Základní dva druhy jsou tržní odhad a znalecký posudek. Liší se způsobem vypracování.

Znalecký posudek je vytvářen dle prováděcí vyhlášky zákona o oceňování. Mohou jej vydávat pouze osoby jmenované soudem či ministrem spravedlnosti. Při určování ceny musí soudní znalec postupovat podle ministerských tabulek a nemůže vzít v úvahu například aktuální atraktivitu polohy, ve které se nemovitost nachází. Vzhledem k nutné odbornosti znalce bývá také tento odhad finančně náročnější záležitostí. Nejčastěji je zpracováván kvůli výpočtu daně z nabytí nemovitých věcí. Při samotném prodeji nemovitosti většinou nebývá tím rozhodujícím pro určení kupní ceny.

Tržní odhad se od znaleckého posudku může lišit. Pro tento druh odhadu neplatí tak přísná pravidla a promítne se do něj i nižší poptávka o nemovitosti v daném regionu, skládka v těsné blízkosti a další faktory. Odhadcem se může stát kdokoliv s koncesí od ministerstva průmyslu a obchodu. Tržní odhad se využívá i při úvěrovém řízení v bance, pro kterou je důležité, za jakou částku by byla schopna nemovitost prodat. Pokud je tržní odhad stanoven na nižší cenu, než za kolik prodávající nemovitost nabízí, může mít kupující problém s vyřízením 100% hypotéky. Není výjimkou, že tržní odhad banky je nižší, než cena stanovená jiným nezávislým odhadcem. Bohužel volnější podmínky při stanovení tržního odhadu způsobují, že různí odhadci dospějí k různým výsledkům. 

Pro sestavení nabídky prodeje nemovitosti většinou postačí odhad makléře. V případě prodeje svépomocí a bez předešlých zkušeností by se měl prodávající raději obrátit na ověřenou realitní kancelář, která mu zajistí rychlý a bezproblémový prodej za co nejvyšší možnou cenu.

Chci prodat nemovitost

Pro více informací volejte realitní kancelář Zvonek na tel. čísle 603 246 680, nebo vyplňte formulář a naši makléři Vás budou kontaktovat!