​Mgr. Miroslav Zvonek odpovídá na otázky pro Zlínský deník.

 

Jaká je v současnosti poptávka a nabídka co se týče pronájmů ve Zlíně? O co je největší zájem? A mění se to nějak od doby koronaviru?
V současné době je ve Zlíně největší poptávka po větších bytech, tedy bytech o velikostech 3+1 a větších. Těchto bytů je na trhu relativně nedostatek. Má to několik příčin. Jednak se projevuje důsledek zvýšení sazeb hypotečních úvěrů a také jejich zhoršená dostupnost pro mladé rodiny. Pokud má taková rodina 2 a více dětí, tak již v současné době nedosáhne na koupi vlastního bydlení (byty 3+1 ke koupi ve Zlíně začínají na částce 4 mil. Kč a více). Alternativou je tak nájemní bydlení, kdy 4 členná rodina hledá právě mezi byty o velikostech 3+1 a většími. Byty 3+1 jsou pak žádané i mezi studenty (více studentů se složí a finančně je pronájem vyjde lépe než koleje) a také ukrajinskými pracovníky či rodinami. Zájem je i o pronájem rodinných dům a luxusních vil. Bytů 1+1 a 2+1 je v tuto chvíli relativní dostatek a zájemci mohou vybírat mezi zajímavými nabídkami. Koronavirus již nemá na nájemní bydlení žádný zásadní vliv.

Jaký mají vývoj ceny pronájmů? A jak odhadujete, že by se mohly vyvíjet v následujících měsících?
Za poslední rok ve Zlíně ceny nájmů stouply dle naší zkušenosti v průměru o 20-30 %. Podle mého názoru ještě ceny dále porostou a to nejen z důvodu zvyšování cen energií, protože energie vzrostly rapidně, ale porostou také ceny větších bytů a bytů nadstandardních všech velikostí a to z důvodu, že řada lidí nedosáhne na hypotéku, tak je nuceno bydlet v nájmu, za který je ochotno zaplatit relativně vysoké peníze. Dalším důvodem pro růst cen nájmů je zvýšená poptávka po nájemních bytech a jejich nedostatek v určitých kategoriích.

Několikrát zaznělo, že lidé hledají pronájmy v obcích v okolí velkých měst, protože je to levnější. Platí to i ve Zlíně, respektive jeho okolí? A je vůbec možné nějaký takový pronájem sehnat?
Převážnou většinu nájmů realizujeme ve větších městech jako jsou Zlín, Uh. Hradiště, Vsetín, Otrokovice atd. Zaznamenáváme ale i případy, kdy jsou zájemci o bydlení ochotni do Zlína či Otrokovic dojíždět i ze vzdálenějších lokalit, kde jsou nájmy levnější, jako jsou Valašské Klobouky, Uh. Brod atd. V menších městech však nabídka nájemního bydlení není tak velká.

Máte nějaké doporučení pro mladé lidi, kteří se teprve třeba chystají osamostatnit od rodičů a hledají první bydlení?
Určitě bych doporučil, aby si mladí lidé, kteří se chtějí osamostatnit, nejdříve vyzkoušeli bydlení v nájmu. Výběr je široký, od starších bytů až po krásné novostavby. Slušný byt 2+kk se například ve Zlíně dá pronajmout za částku okolo 15 tis. Kč včetně energií a pokud mají oba partneři alespoň základní příjem, tak se to dá bez problémů zvládnout. Vyzkouší si co bydlení obnáší a také budou mít inspiraci a zkušenosti do budoucna, až si budou chtít pořídit vlastní bydlení.