Jaká je současná situace realitního trhu ve Zlínském kraji? Na tuto otázku panu Pohludkovi odpovídal Mgr. Miroslav Zvonek, jednatel Agentury Zvonek.

Zlín – Během třetího čtvrtletí loňského roku došlo na trhu s nemovitostmi k poklesu cen prodaných bytů. K propadu průměrné ceny došlo počtvrté v řadě, tentokrát o 1,8 % na 89 300 korun za metr čtvereční. Ve Zlíně ovšem naopak cena prodaných bytů vzrostla o 3,1 % na 61 500 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z nejnovějších dat žebříčku Real Index, který pravidelně vydává poradenská a technologická společnost Deloitte. „Třetí čtvrtletí loňského roku bylo ve znamení menšího počtu prodejů a dalšího poklesu cen. Až na výjimky nešlo o dramatický propad, ale spíše o pokračující trend, který před více než rokem odstartovala vysoká inflace i růst cen energií, zvyšování úrokových sazeb a rovněž i ceny stavebních prací. V důsledku těchto faktorů došlo ke snížení poptávky, což se projevilo na cenách bytů,“ vysvětlil expert firmy Deloitte na nemovitostní trh Petr Hána.

​Chci se zeptat, co na tato data říkáte? Souhlasíte s nimi? Odpovídají Vaším osobním zkušenostem?

S uvedenými čísly lze obecně souhlasit. Je třeba si však uvědomit, že se bavíme o období červenec - září 2023, kdy v tomto období opravdu pokles cen bytů pokračoval a navazoval tak na předchozí období. Skutečnost, že ve Zlíně došlo ve 3. kvartálu k mírnému růstu (oproti 2. kvartálu, kdy byl uváděn pokles cen -8,6 %) mohla však být způsobeno například tím, že ve 3. kvartálu bylo prodáno např. 10 nových bytů, kde jsou ceny vyšší než u bytů starších a to mohlo statistiku ovlivnit. Nicméně ve sledovaném období jsme pozorovali spíše stagnaci poptávky a cenový pokles.

Tento index obecně hovoří o poklesu ceny bytů v Česku, nicméně ve Zlíně v posledním kvartále cena vzrostla. Jak se podle Vás bude v letošním roce obecně vyvíjet cena bytů ve Zlíně?

Pokud bych měl popsat poslední měsíce vývoje cen na trhu s byty ve Zlíně (prosinec - únor 2024), tak již těsně před Vánocemi 2023 jsme pozorovali větší nárůst poptávky po starších i nových bytech. Tato vzrůstající tendence pokračuje i nyní v únoru. Například u starších bytů, které byly cenově spíše nad reálnou tržní cenou, jsme na podzim neevidovali téměř žádné poptávky. S příchodem nového roku se však situace razantně změnila. Realitní trh se oživuje a najednou na jednu nemovitost máme i více než jednoho vážného zájemce. Kupující se sice stále snaží po prodávajících požadovat slevu z kupní ceny, nicméně ti již jsou ke slevě méně ochotní. Důvodem jsou klesající úrokové sazby u hypoték i klesající inflace. Prodávající vědí, že ceny začali růst, tak si raději počkají, než aby dávali slevu. Pro kupující to však znamená, že kdo chce dobře a výhodně nakoupit, neměl by příliš otálet. To pravé období pro nákup výhodného bytu je právě teď. Prodávající i kupující jsou také ovlivněni pozitivními zprávami ze sdělovacích prostředků, což pomáhá vytvářet pozitivní atmosféru na trhu a podporuje poptávku po koupi nemovitostí. Pozitivní vývoj vidíme také na trhu s novými byty, například u projektu Byty Stráně, kdy od nového roku jsme prodali velkou část malých bytů 1+kk a 2+kk a začíná narůstat poptávka i po větších bytech nad 7 milionů korun.

Jak aktuálně z Vašeho pohledu vypadá trh s byty ve Zlíně v porovnání například s loňským či předloňským rokem? Změnila se nějak poptávka a nabídka? Jak?

Z mého pohledu dosáhl realitní trh s byty ve Zlíně vrcholu na konci jara 2022, kdy nebyl problém prodat panelákový byt 3+1 na Jižních svazích ve Zlíně i přes 5 milionů korun. Následně se realitní trh téměř zastavil a znovu prodávat byty se začalo, jakmile majitelé bytů pochopili, že musí slevnit, jinak byt neprodají. Od té doby, až do konce roku 2023, jsme pozorovali celkem výrazný pokles cen - zmíněné byty 3+1 se nyní prodávají za částku lehce přes 4 miliony korun. Tedy pokles cca 20 % z ceny bytů. Nicméně nyní, kdy vzrůstá poptávka po bytech všech velikostí, očekávám i pozvolný nárůst cen bytů. V tomto roce však nečekám, že by ceny bytů dosáhly či přesáhly cenové hladiny z roku 2022. Vše však nasvědčuje tomu, že díky klesajícím sazbám hypoték i nízké inflaci, bude realitní trh v letošním roce mnohem více růst než v roce předchozím.