Máme radost, z každého dalšího čísla veřejností oblíbeného magazínu Zvonek, který je zdarma k dispozici po celém Zlínském kraji.
Malou ochutnávku v podobě rozhovoru s naší skvělou senior realitní makléřkou Káťou Kolomazníkovou si můžete vychutnat i online..

 

MAKLÉŘKA S VÁŠNÍ PRO MOŘE
aneb 26 let na palubě Agentury Zvonek

 

Jaký je pocit patřit dlouhodobě mezi nejlepší makléře Agentury Zvonek? Co to pro Vás znamená?

Nejsem ráda středem pozornosti. To se o mně dlouhodobě ví. Byla bych ale pokrytcem, kdybych nepřiznala, že mám radost. Těší mě především to, že styl mé práce, která už dávno vybočuje ze současných trendů „ostroloketního“ pojetí moderního makléře, má stále smysl. Pokud se tedy někdy ocitnu mezi „titulovanými“, mám z toho pochopitelně velkou radost. Zároveň si uvědomuji, že bez velké podpory spousty mých „neviditelných“ kolegů, u kterých se jejich práce nedá změřit objemem zpracovaných zakázek a produkce jako u makléřů, by se nic nedalo stíhat v takovém rozsahu a takovým tempem.

Jste součástí Agentury Zvonek již 26 let, takže jste v realitách jako ryba ve vodě.

Když si každoročně vzpomenu na datum mého nástupu do realitní kanceláře Zvonek, popravdě mě to trochu vyděsí. Především proto, jak rychle ta léta uběhla. Vzpomínky na to, jak se mnou manželé Zvonkovi trpělivě řešili mé, poněkud neohrabané začátky, podobající se pohybu „slona v realitním porcelánu“, mám dosud v živé paměti. Naštěstí jsem byla obdarována bojovým duchem a všechny ty počáteční přešlapy, které nikomu nezpůsobily rodinnou katastrofu, jsou již dávno zapomenuty. Tím bych vzkázala všem novým kolegům - vzdělávejte se, poctivě pracujte a hlavně se nebojte. Při tom vzpomínání na těch krásných 26 let musím poděkovat za všechny ty skvělé klienty, ze kterých se stali často i mí přátelé. Těch skvělých byla naštěstí většina. Především kvůli nim jsem nevyschla v mrzutý realitní troud a dále mě práce těší a naplňuje.

Jak byste z pohledu senior realitního specialisty zhodnotila vývoj trhu nemovitostí za posledních 26 let? V čem vnímáte pozitivní a v čem negativní vývoj za těch 26 let v branži?

Pozitivní vývoj určitě vnímám v souvislosti s kvalitní prezentací zakázek a všemi souvisejícími podpůrnými prostředky, které se stále zdokonalují. Především elektronizace a digitalizace smluv, zjednodušení komunikace s klienty přes internetové rozhraní a koneckonců také přes telefon. Vždyť mobilní telefony v počátku mého působení ještě neexistovaly. Umí si to tedy někdo v roce 2024 vůbec představit? Také vítám bezhotovostní úhrady kupní ceny. Kvůli těm hotovostním jsem probděla v počátcích své realitní kariéry několikatero nocí. To abychom se nepřepočítali a aby kolega, jdoucí zrovna s kufříkem z banky, nepotkal nějaké loupežníky. 
Negativně vnímám zhoršující se trend potírání hodnot, kterými se jako lidé vyznačujeme. Ten začíná být, pro mě z nepochopitelných důvodů, vnímán jako standardní.

A když jsme u těch ryb ve vodě. Nedávno jste skládala kapitánské zkoušky na plachetnici. Kdy se ve vás probudil námořník a co vás na plavbě tolik přitahuje?

Divili byste se, ale za to opět může velkopočetný klan rodiny Zvonků s vydatnou podporou mého syna. Dárek jsem dostala asi za odměnu, že jsem dovršila kulatého výročí svého narození. Udělali mi tím velkou radost, i když jsem se obávala velkého chorvatského fiaska. Všechno dobře dopadlo a já se stala certifikovaným námořníkem. Kdo si ovšem myslí, že jsou chorvatské kapitánské zkoušky vstupenkou k tomu, aby takového složitele opravňovaly k výskoku u kormidla a k pozvednutí jeho námořnického frňáku pěkně vzhůru, má v ten moment přinejmenším našlápnuto k nějakému průšvihu s lidmi nebo s lodí. Jezdím v posádce už asi 10 let a některé situace, ve kterých jsme se během našich plaveb po moři ocitli, bych sebekriticky nebyla schopna stále vyřešit. Nezbývá, než nasbírat co nejvíce zkušeností z kurzů a z plaveb a pokoušet se o další posun. Snad se jednou odvážím vzít loď do vlastních rukou. Těžko popisovat, co člověk prožívá na moři na té, jak já říkám ráda s oblibou, kolíbečce. Užíváte pocitu svobody a radujete se ze spousty pěkně prožitých chvil s lidmi, které máte rádi. Je to nádherný adrenalin, a to především tehdy, když to pěkně foukne. Nebo třeba když po deseti letech konečně vytáhne rybářská sekce posádky na loď svého vysněného tuňáka :-).

Zažila jste na plachetnici i krušné chvíle?

No jasně, těch bylo nepočítaně. Vždy mi bylo ale ctí a potěšením sdílet palubu se zkušenými kapitány a zkušenou posádkou. Všechny ty prekérní situace jsme zvládli, aniž bychom někdy bublali pod vodou my nebo naše ubohá kocábka. Nejméně do smíchu mi bylo jednoho večera při plavbě po Sporadských souostrovích v Řecku. Tam se změnilo počasí během půl hodiny, kdy už jsme byli ukotveni nedaleko břehu. Vítr od Turecka kvůli bouři a současně vítr z pevniny nám „nadělil“ náhle čtyřmetrové vlny, pak i tmu a déšť a nebylo možné zmítající se loď odkotvit. Naštěstí jsme měli na palubě zdatného kapitána a kotviče, díky kterým jsme se toho večera neocitli vyvrženi jako vorvaňové na skalnatých březích Egejského moře.

Která místa máte pro plavbu po moři nejraději?

Už dávno jsem se zamilovala do Řecka. Plavby po Jónském nebo Egejském moři jsou překrásné. Stejně jako příroda, klid a pohoda milých řeckých, lehce flegmatických obyvatel vás provází na každé námořní míli.

Vraťme se ale k nemovitostem. Spousta lidí realitním společnostem nevěří, dá se podle vás rozeznat seriózní realitní společnost?

Myslím, že v každém oboru, kde je podstatnou náplní práce s lidmi, si musíte důvěru nejprve získat. Zastávám názor, že je právem každého člověka rozhodnout se na základě informací, zda se chce či nechce nechat zastupovat při prodeji své nemovitosti nebo si zastupujícího vybrat podle svého uvážení. Obvykle za realitní kanceláře vypovídají realizované případy a to, zda za dobu svého působení udržuje stále „čistý štít“. Toto lze lehce zjistit. Ze své osobní zkušenosti vím, že přenesená důvěra a to, že je makléř dále doporučován a lidmi oslovován je nejcennější odměnou. Ještě příjemnější je potkat své klienty na všech možných místech, vzájemně se na sebe usmát nebo prohodit pár milých slov o tom, jak se mají a jak se jim bydlí.

Pomáháte i lidem, kteří byli poškozeni jinou realitní kanceláří?

Nerozlišujeme, kdo se na nás obrací a snažíme se všem pomoci a vyhovět, když to jenom jde. Tedy i těm, kteří se „popálili“ u našich kolegů. Rozsahem „popálenin“ zjistíme následné možnosti „ošetření“. Někdy jsou problémy řešitelné a jindy ne.

Vím o vás, že jedete v pracovním životě doslova na plný plyn. Prozraďte nám, jak relaxujete?

No, já relaxuji všude tam, kde nejsou žádné nemovitosti :-). Mám ráda všechno, co nějak „voní“ vodou, tedy plachetnice, vodáctví anebo jen obyčejné plavání. Při každé volné chvíli mě to táhne do lesa a na hory. V zimě kromě túr přibudou i lyže. Ráda trávím čas i na výletech se sestřinými dětmi, které jsou ještě malé. Učím je lyžovat a snažím se z nich udělat táborníky, aby v lese nezahynuly :-). Kromě toho mě zajímá i pěkná muzika, především folk a bluegrass.

 

Děkujeme Káti, že si udělala čas, aby nám povykládala o svém životě.

Tým Agentury Zvonek