Zvýšený zájem o pronájmy nemovitostí se na realitním trhu každoročně projevuje od konce letních prázdnin. Kromě návratu vysokoškolských studentů do měst k tomu letos přispěly i rostoucí ceny nemovitostí a zpřísněné poskytování hypoték. Pokud máte byt nebo dům, na kterém chcete vydělávat, využijte ideální čas na jejich pronájem. Také zvažte, zda máte dostatek času a trpělivosti, abyste zvládli celý proces zařídit sami. Zkušená realitní kancelář vám při pronájmu nemovitosti dokáže ušetřit nemálo peněz i starostí.
Správně nastavená cena a komunikace se zájemci
I přes rostoucí zájem o pronájmy bytů je na začátku klíčové určit tržní cenu. U investičních bytů je správně nastavená cena předpokladem pro dlouhodobý pasivní příjem bez výpadku nájemníka nebo finanční ztráty. Výši příjmu z pronajímané nemovitost bude ovlivňovat také její stav, vybavení, lokalita a konkurenční nabídky na trhu. Připravte se, že při převyšující poptávce po bydlení vás budou kontaktovat desítky zájemců se svými dotazy a termínem pro prohlídku nemovitosti. Služba zkušeného realitního makléře vám proto dokáže ušetřit spoustu času i starostí.
Prověřený nájemník versus neplatič
I přesto, že počet zájemců o pronájmy roste, vybrat solidního a platícího nájemníka není jednoduché. Vlastníci nemovitostí by měli dobře promyslet co je v jejich silách, komu nemovitost pronajmou a jak slušné nájemníky vybrat. Zákon totiž ochraňuje nájemníky víc než samotné majitele bytů...Užitečné můžou být i reference od předchozích pronajímatelů. Jako běžný prostředek, který sníží riziko z nezaplacených nájmů, služeb nebo k pokrytí způsobených škod slouží kauce neboli jistina. Podle novely občanského zákoníku z roku 2017 může však majitel bytu požadovat kauci maximálně ve výši trojnásobku měsíčního nájmu.
Platná nájemní smlouva
Základem bezproblémového vztahu s nájemníkem je písemně uzavřená nájemní smlouva. Kromě označení pronajímatele, nájemce, konkrétní nemovitosti a základních práv a povinností, může obsahovat další ustanovení, které usnadní řešit možné spory. Domácí mazlíčky, kouření ani přistěhování blízké osoby ve smlouvě nezakážete, ale nájemníky si podle toho můžete vybrat. Naopak se vyplatí smluvně určit, kdo a jakým způsobem bude zajišťovat opravy v bytě nebo hradit služby a energie spojené s užíváním. Zahrnout můžete také informaci o každoročním zvyšování nájmu. Běžnou součástí nájemní smlouvy bývá tzv. inflační doložka, podle které se nájem zvyšuje vždy jednou ročně. Dejte přednost nájemní smlouvě na dobu určitou a nezapomeňte na předávací protokol, ve kterém je uvedeno, v jaké stavu a s jakým vybavením nemovitost předáváte. Znění nájemní smlouvy rozhodně nepodceňujte a raději se poraďte s odborníky. I v tomto případě se vyplatí oslovit prověřenou realitní kancelář a dát na reference spokojených klientů.
Autor článku: Lucie Mazáčová