Ideální doba k prodeji nemovitosti?

Situace na realitním trhu se aktuálně vyvíjí příznivě i navzdory všem předpokladům stále spíše pro prodávající. Během posledních týdnů můžeme sledovat velkou snahu České národní banky o snížení poptávky a tím i o pokles cen nemovitostí. Činí tak prostřednictvím zvýšení základních úrokových sazeb, od kterých následně komerční banky vypočítávají úroky z hypoték. Jednoduše řečeno úvěr na bydlení se díky tomu kupujícímu prodraží. Napříč očekáváním však poptávka po koupi nemovitostí neklesá a ceny realit tak dále rostou. Je tedy zřejmě jen otázkou času, kdy dojde ze strany České národní banky k dalšímu výraznému růstu úrokových sazeb.

Přísnější podmínky hypoték a rostoucí ceny energií

Výši poptávky a tržní ceny realit by měly pomoci snížit také nové podmínky pro udělování hypotečních úvěrů, vycházející z nařízení České národní banky.  Podmínky budou platné od 1. dubna 2022 a mimo jiné například ruší výjimku pro udělení tzv. stoprocentní hypotéky, kdy si kupující mohl půjčit na bydlení i bez vlastních úspor. Další zpřísnění nalezneme třeba u poměru všech dluhů žadatele k jeho ročním příjmům. Úlevu z nového nařízení naleznou naopak mladší lidé do 36 let, kteří si budou moci standardně půjčit nově až 90 procent z hodnoty zastavované nemovitosti. 

Dalším faktorem, který by mohl zredukovat poptávku na trhu, je růst cen energií, který zřejmě kvůli nepředvídatelné situaci na Ukrajině bude ještě eskalovat. 

Ceny bytů v Česku jsou na historickém maximu

Rok 2021 byl v ohledu nárůstu cen rekordním. Ceny bytů v České republice vystoupaly na prozatímní vrchol, stejně tak i tempo, jakým ceny v loňském období rostly. Ve druhém čtvrtletí tuzemské nemovitosti vzrostly o rekordních 14,5 %, přičemž celoroční průměr činí 7 %. Naše země tak dosáhla nelichotivého třetího nejrychlejšího tempa růstu v Evropě. Hůře jsou na tom již pouze v Estonsku a Dánsku. Nejlépe si naopak vedli na Kypru, v Itálii či Španělsku. 

Důvody tak masivního zdražování jsou otázkou dohad a spekulací. Nejpravděpodobnější příčinou se zdá být nedostatečná nabídka, způsobená pomalou výstavbou. Svou roli však také sehrály rostoucí nároky na mzdy pracovníků ve stavebním průmyslu a zvyšující se ceny stavebních materiálů.

Veškeré nápovědy a ukazatele tak nasvědčují tomu, že právě nyní je ta pravá doba k prodeji nemovitosti. Dá se totiž očekávat, že postupné navyšování úrokových sazeb, zdražování hypoték, rostoucí inflace a další okolnosti, mohou mít skutečně za následek snížení poptávky na trhu s realitami a tím i možný pokles tržních cen. 

Naše realitní kancelář disponuje dlouholetou tradicí již od roku 1992 a rádi se postaráme o prodej i vaší nemovitosti za nejvyšší možnou cenu.