Zajímavý rozhovor je tady!

Co vás přivedlo k práci realitního makléře a co vás na této profesi nejvíce baví?

 

Vyrostl jsem v prostředí, kde se o nemovitostech mluvilo od mých 7 let, kdy táta firmu založil. Začal jsem pomáhat rodičům už jako student a rychle jsem si uvědomil, že mě tato práce baví a naplňuje. Realitní prostředí má velkou výhodu, že žádný obchod není stejný. Každý klient je jedinečný a přichází s vlastními představami a starostmi. Proto mě ani po 19 letech

v oboru práce nepřestává bavit. Vždy mě nejvíc naplňovalo pomáhat klientům v těžkých životních situacích - dluhy, exekuce, rozvody. Bohužel do těchto potíží se dnes dostává stále

více lidí. Při hledání pomoci však často narazí na předražené poradenské služby nebo dokonce lichváře. Vždy se snažím být empatický a nabídnout klientům co nejlepší řešení.

Využívám k tomu síť kontaktů, které jsem si za ty roky vybudoval - advokáty, finanční nebo daňové poradce, projektanty - profesionály, na které se můžu spolehnout a kteří jsou ochotni věc ihned řešit. Začátkem roku jsem takto pomáhal rodině, která se jedním špatným rozhodnutím dostala do milionových dluhů. Vše začalo nevýhodnou rychlou půjčkou a skončilo exekucemi. Hrozilo, že o dům přijdou, ale díky naší pomoci a rychlé reakci a doporučení advokáta se jim podařilo dům zachránit a překlenout toto náročné období.

 

Jaké trendy a změny pozorujete na současném trhu s nemovitostmi ve Zlíně a okolí? 

Máme za sebou pět celkem dramatických let, které měly na trh bydlení velký vliv - covid nikdo nepředpovídal, u války na Ukrajině náznaky byly, ale většina lidí očekávala, že v 21. století v Evropě přece takové hrůzy už nastat nemůžou. Mezi lidmi je pořád nejistota, co přijde teď. Nechci věštit budoucnost, ale můžu popsat současnou situaci - druhým rokem probíhá výprodej covidových chat - ceny šly mírně dolů, ale dále už nepůjdou. Luxusnější chaty, a ty k trvalému bydlení, naopak stále rostou a jsou zajímavou alternativou k rodinnému domu. U rodinných domů je velký problém, že novostavby nebo pěkné novější domy v nabídce nejsou, a když ano, tak za cenu, kterou kupující většinou odmítají zaplatit. Spousta mladých rodin se tak vrací zpět na vesnice poblíž větších měst, kde jsou stále stavební místa kolem 2-3 tis./m2, a plánují stavbu. Běžná představa za takový dům s pozemkem je 6-8 mil., realita 8-10 mil. korun. Ale je to únosné, protože třípokojový byt ve větším městě prodají za 4-5 mil. Kč, a to je dobrý základ pro koupi pozemku a stavbu. Trochu opomíjené jsou starší rodinné domy s nutností kompletní přestavby - tady se cena dlouhodobě drží - neklesá, ale ani neroste - pokud kupující není zdatný řemeslník, nebo konzument videonávodů na youtube, tak se do rekonstrukce sám nepohrne, a pozvat si řemeslníka dnes nikdo riskovat nechce. A to je škoda, vyzkoušel jsem si to sám, a když máte menší kapitál na pořízení staršího domu a domluvíte si šikovnou partu řemeslníků, tak je to daleko výnosnější, než investice do bytu s nájemníkem. Ty jsou a budou bezpečnou investicí díky dlouhodobému zhodnocení.

 

Jak probíhá prodej bytů v projektu Byty Stráně? O jaké byty je největší zájem?

 

S prodejem jsme začali v červenci 2022, což bylo asi nejhorší možné období. Po covidovém boomu právě začal propad na trhu s nemovitostmi - díky válce na Ukrajině, vysokým cenám energií a hypoték převládl u lidí strach a nejistota. Ceny začaly klesat a zpočátku bylo zájemců málo. Naštěstí máme velké množství stálých klientů, kteří berou byt jako investici a tito kupovali byty i po dvou nebo po třech, takže v prvním roce jsme měli obsazené téměř všechny investiční byty - tedy menší 1+kk a 2+kk. Nyní, když máme dokončenou hrubou stavbu a dokončujeme zateplení budovy a fasádu, se o byty začínají zajímat klienti pro své bydlení - především rodiny s dětmi - prostorných bytů s velkými terasami je ve Zlíně málo, projekt má navíc výbornou polohu - hřiště, školka, škola a za 10 minut jste pěšky v centru Zlína. A dokončení projektu se již blíží - v první polovině příštího roku bychom měli dokončené byty předávat kupujícím.

 

Je tento projekt vhodný i pro náročného klienta? Co mu může nabídnout?

 

Myslím si, že dnes je každý klient náročný a požaduje, aby za své peníze dostal vysoký standard bydlení. To jsme promítli i do výběru vybavení jednotlivých bytů a nadstandardních

prvků projektu - zelené střechy, FVE pro osvětlení společných prostor, myčka pro kola a domácí mazlíčky. Pro opravdu hodně náročné klienty jsme připravili čtyři byty, které jsou opravdu nadstandardní nejen vybavením, ale i prostorem a výhledy. Jsou umístěné v 7. a 8. NP západní věže, dispozice 3+kk a 4+1, a rozměry 136 až 192 m2. Jen dva byty na patře

a od parkovacího stání nebo garáže přijedete výtahem přímo ke vstupním dveřím bytu. Než byt je to spíše luxusní bungalov v centru města.

 

Jak trávíte svůj volný čas, když zrovna nepracujete? Máte nějaké oblíbené koníčky?

 

Koníčků mám spoustu, ale hlavní je rodina. To je pro mě ten nejlepší relax a odpočinek. Mám doma dvě skvělé dcerky a manželku, jen kočka je trochu navíc. To je jako v té písničce… S koníčky mám problém, že se pro ně rychle nadchnu, ale pak na všechny nemám čas - cyklistika, ferraty a lezení, potápění, box, nejčerstvější je tenis, který hraju druhým rokem.

 

Jaký je váš vztah ke Zlínu a jaké místo v tomto městě máte nejraději?

 

Zlín je krásné město, nemá sice historii jako Praha nebo Olomouc, ale mám pocit, že to Zlínu na atraktivitě vůbec neubírá. Všechno je to o lidech, kteří zde žijí - Zlín je více vesnice než město - kamkoliv jdete, vždy potkáte někoho známého a vždy si máte s kým popovídat - i ve frontě u pokladny. Jsem celkem usedlý člověk a za svůj život jsem se stěhoval už pětkrát. To už celkem stačilo a proto je pro mě to nejlepší místo doma na Mladcové s krásným prostředím a super sousedy. 

 

Jak se vám daří skloubit pracovní povinnosti s osobním životem?

 

To není otázka na mě, ale spíše na manželku. Když řeknu, že výborně, tak jistě nebude souhlasit. Když řeknu, že vůbec, tak bude zásadně proti. Já jsem spokojený, děti jsou usměvavé a žena si stěžuje jen občas.

 

Máte nějaký oblíbený způsob, jak se odreagovat po náročném dni v práci?

 

Pokud mám náročný pracovní den, tak to znamená, že začínám před 8 ranní a domů se vrátím v 7 večer po poslední prohlídce. S dětmi si na večeři dám oběd, který jsem přes den nestihl, a se ženou uložíme děti ke spánku. Takové jsou dva nebo tři dny v týdnu. Jako relax mám posilovnu nebo koníčky v těch volnějších dnech.