S panem Jiřím Čunkem, starostou Vsetína, jsme si popovídali o tom, jak se za posledních pár let zlepšilo bydlení ve Vsetíně a co dalšího město pro obyvatele plánuje. Prozradil nám také, jak je spokojený se svým vlastním bydlením, a na kterém místě na Valašsku rád tráví volný čas.

Jak bydlíte vy osobně?
Bydlím na Vsetíně. S manželkou jsme si postavili rodinný dům, který má 109 m² zastavěné plochy, jedno patro a pro nás 6 se nám to zdálo akorát. Teď už s námi bydlí jen 2 děti, ale ty jsou hodně ve světě nebo ve škole, takže jsme s manželkou velmi často sami.

Jak trávíte svůj volný čas?
Já spíš řeknu, jak bych rád trávil svůj volný čas. Musím říct, že jsem hodně neschopný, protože si pro sebe času dělám málo. Nejraději jsem samozřejmě s rodinou a to je mi skutečně jedno, jestli se v tu chvíli starám o zahradu, nebo se potápím, a nebo lozím po horách. V zimě velmi rád lyžuji. Sem tam si vyjedu na in-linech a na kole.

Pojďme se nyní zaměřit na vaše město. Jaké jsou výhody bydlení ve Vsetíně?
Říká se, že Vsetín je srdce Valašska. Výhoda je, že když se člověk doma obuje do bruslí, nebo sedne na kolo, za pár minut už je na nějaké cyklostezce v přírodě. Navíc jsme město velmi zelené, máme hodně parků a stromů, takže se lidé ve spojení s okolními kopci na Vsetíně cítí dobře. V současné době je u nás taky hodně pracovních příležitostí. Skoro bych řekl, že jak jsme dřív hledali práci pro lidi, tak teď podnikatelé nebo firmy hledají lidi pro práci. Myslím, že jsme dobrá oblast.

Co se podařilo vybudovat v oblasti bydlení za posledních pár let?
Jsou to pověstné kontejnery, které jsme postavili pro nepřizpůsobivé obyvatele. V září to bude 10 let, kdy začaly fungovat, a když se na ně podíváte, tak to bydlení vypadá standardně a funguje dodnes a dobře. Co se týká veřejného prostranství, já jsem nastoupil v roce 1998 a už někdy v roce 2001, 2002 jsme udělali park a posléze jsme se pustili do obnovy bytového fondu v centru města. Moje nástupkyně pak všechny rozjeté projekty tlačily dál. Revitalizujeme sídliště, postupně každý rok dáme několik miliónů korun na opravu cest a parků uprostřed bytových domů. Naposled to bylo např. sídliště Trávníky a centrum města. Opravili jsme chodníky, cesty a veškerou veřejnou zeleň. Z tohoto pohledu se na Vsetíně dost změnilo.
Co se týká kapacit pro bydlení, Vsetín má velkou nevýhodu, že pro rodinné bydlení nabízí menší počet míst. Je to tím, že jsme město v kopcích a je tu dost svahů, které jsou nestabilní, a nedá se tam stavět, nebo je to komplikované. Na druhou stranu, když už si tam ti lidé postaví, jsou to z pohledu bydlení velmi pěkná místa. Za poslední roky se město soustředilo spíše na rekonstrukci starých domů. Postavili jsme např. domy s pečovatelskou službou. Staví tady hlavně soukromí investoři

A co plánujete dále?
Už příští rok nás čeká ohromný a krásný projekt, na kterém nyní pracujeme. Bude se zvyšovat ochrana proti povodni, tzn. hráz, a v souvislosti s tím se stane mnoho změn k lepšímu. Chceme, aby se řeka zapojila víc do města. Ne tak, že se rozlije po městě, ale že lidé budou mít k řece blíž, budou se chodit koupat, opalovat se a trávit svůj čas na jejím břehu. A taky chceme, aby si obyvatelé v běžném pracovním dni šli třeba do parku lehnout do trávy.

Celý rozhovor naleznete zde.