Slavíme 30 let aneb nástup nové generace

Rozhovor s Miroslavem (mladším), Filipem, Denisou a Eliškou Zvonkovými.  

Dali byste se považovat za nastupující novou generaci? Jak tohle vnímáte Vy sami? A Co od Vás můžeme očekávat?

Miroslav: Realitní kancelář založil náš otec před 30 lety a jako malé děti jsme sledovali jeho začátky, i když jsme tomu samozřejmě moc nerozuměli. Viděli jsme však, jak firma začínala, jak se postupně rozrůstala. V mém případě, jakmile jsem dosáhl určitého věku, okolo 15 let, tak mě otec postupně zapojoval do činnosti firmy, od úklidu, základních kancelářských prací, tvorbu grafických materiálů až po práci realitního makléře a pozice ve vedení firmy. Podobný postup měli i ostatní sourozenci. Takže nevím, do jaké míry s námi otec počítal, že budeme v budoucnu pracovat ve firmě, ale nakonec to tak prostě dopadlo, že celá rodina pracujeme v rodinné firmě. Řekl bych, že to ovlivnila skutečnost, že obor realit je natolik zajímavý a kombinující tolik různých oborů od marketingu, práva, psychologie, ekonomiky, že jsem tomu podlehli. Takže určitě je možné nás považovat za nastupující generaci a našim cíle do budoucna je určitě to, že chceme firmu nejen dále rozšiřovat, neustále zlepšovat naše služby, ale také hledat nové trendy na trhu bydlení a být inovátory v oblasti bydlení.

Jak dlouho působíte v oblasti realit? 

Miroslav: Jako realitní makléř působím od roku 2005 a moje začátky, tak jak to bývá, nebyly úplně jednoduché. Začínal jsem na pozici specialisty na pronájmy bytů, což je docela náročná oblast realitního trhu. Obnáší mnoho prohlídek, kdy řada lidí ani na prohlídku bez omluvy nedorazí, složitý proces výběru spolehlivého nájemníka, tak aby byl majitel bytu maximálně spokojený. Často pracujete až do pozdních večerních hodin. Jakmile jsem nasbíral zkušenosti s pronájmy a naučil jsem se základní procesy a také jednat s lidmi, tak jsem teprve začal nemovitosti i prodávat. Z tohoto období mám mnoho spokojených klientů, kteří se na mě pravidelně obrací. Nejdůležitější je v tomto oboru totiž osobní a přátelský vztah s klienty založený na vzájemné důvěře. 

Eliška: Realitám jsem se začala věnovat po našem návratu z Austrálie v roce 2010. Právě díky zahraniční zkušenosti jsme si s manželem uvědomili, že Zlín je krásné místo pro život a že zde chceme zůstat i do budoucna.

Denisa: Vzhledem k tomu, že Agentura Zvonek byla založena těsně po mém narození, dalo by se říci, že mě reality provází celý život, ale aktivně se realitní činnosti věnuji od roku 2015, nejprve v rámci práva nemovitostí a nyní již také v rámci vlastní makléřské činnosti.

Filip: Díky rodičům jsem po prohlídkách domů a bytů chodil od dětství, ale aktivně jsem se do realit zapojil v roce 2006. Začal jsem v administraci, byl aktivním makléřem, a nyní ve vedení firmy a poboček.

Na jakých pozicích působíte v Agentuře Zvonek? 

Miroslav: Kromě práce realitního makléře, která mě naplňuje asi nejvíce, také zastávám pozici jednatele a mám na starosti i marketing společnosti.

Eliška: Věnuji se především realitní činnosti, starám se o projekt správy pronájmů a dále se zaměřuji také na developerskou činnost.

Denisa: V naší rodinné společnosti zastávám funkci interního právníka a realitní makléřky.

Filip: Pozic je více - jednatel, vedoucí, makléř, nástěnkář :), atd. Nejvíce času vezme vedení a práce s makléři, což mě i nejvíce baví. Dále se zabývám složitějšími případy, oddlužením a pomocí zadluženým klientům, přípravou a prodejem developerských projektů.

Je pro Vás důležité, pracovat s členy rodiny?

Denisa: Samotná práce není tak důležitá jako lidé, se kterými pracujete, a nedovedu si představit lepší kolegy, než členy vlastní rodiny, které dobře znám, můžu jim důvěřovat a spolehnout se na ně.

Co pro Vás znamená třicetiletá tradice Agentury Zvonek? 

Miroslav: Tradici 30 let naší společnosti vnímám především jako velký závazek nás, nastupující generace, do budoucna. Abychom si za dalších 30 let mohli říct, že firmu směřujeme správně, poskytujeme ještě lepší servis klientům a přispíváme k lepšímu bydlení celé společnosti. Vždyť od roku 1992 jsme prodali a pronajali přes 25.000 nemovitostí, a to převážně ve Zlínském kraji. Téměř v každé rodině je tedy někdo, komu jsme pomohli s bydlením.

Chystáte se výročí společnosti nějak významněji oslavit? 

Eliška: Výročí třiceti let od založení je pro nás velmi důležité. Myslím si, že je dobré se na chvíli zastavit, podívat se zpět a vše společně zhodnotit. Pro klienty jsme připravili soutěž o dovolenou na Maledivách, s makléři a obchodními partnery se setkáme na divadelním představení Válka Roseových nebude! v městském divadle Zlín. Oslavu budeme mít i rodinou, kdy si zajdeme všichni společně na večeři.

Filip: Jedná se o významné jubileum - kolik firem v realitní branži může říct, že funguje na trhu už 30 let? To si zaslouží oslavu a budu rád, pokud s námi budou slavit nejen naši klienti. Připravili jsme soutěž pro všechny, k tomu doprovodné akce pro naše makléře a partnery jako ocenění za jejich dlouhodobou přízeň a podporu.

Kterých úspěchů si ceníte nejvíce? 

Filip: Nejvíce si cením toho, že rodina i kolektiv držíme při sobě. Neříkám, že je vždy vše dokonalé. Žijeme v tržním prostředí, kde je neustálý tlak ze všech stran, ale firma je 30 let ve výborné kondici a se sourozenci a kolegy se snažíme ji dále rozvíjet. 

Chystáte v budoucnu nějaké novinky či nové projekty pro klienty realitní kanceláře Zvonek? 

Miroslav: Kromě moderních nástrojů jako jsou virtuální prohlídky, videoprohlídky, prezentace na sociálních sítí, které se dnes staly téměř samozřejmostí, dále pracujeme na rozšiřování našeho dosahu i mimo Zlínských kraj, abychom i v jiných lokalitách mohli klientům nabídnout naše kvalitní služby a také jistotu a bezpečí realitního obchodu. Hlavní příležitost na realitním trhu vidím v oblasti developerské činnosti. V tuto chvíli dokončujeme velký developerský projekt, přestavbu bývalé školy na nadstandardní byty ve Vsetíně či jsme postavili zcela novou ulici se stavebními pozemky v obci Racková u Zlína.

Proč by si měli lidé zvolit právě Agenturu Zvonek?
Filip: Věřím, že klienti vybírají rozumem a není to jen o tom, kdo je čí kamarád. Naší výhodou jsou zkušenosti, mnohaletá praxe, zázemí kanceláří a propracovaná prezentace nabídek. Máme databázi klientů, kteří jsou schopni na nabídku ihned reagovat, řešíme finanční poradenství, kdy zájemce rychlé ví, na co dosáhne.

Na čem Vám při práci nejvíc záleží?

Denisa: Na vzájemné důvěře, kterou jsme si mezi mnou a kolegy vytvořili. Ráda také vidím spokojené klienty, kterým pomáháme najít jejich vysněný domov. 

Co Vás na práci v realitách nejvice baví? 

Eliška: Všechno (smích). Od náboru nemovitosti, přes její nabízení, prohlídky se zájemci až po úspěšné zakončení obchodu. Mám ráda různorodost naší práce, žádný obchod není stejný, a to i když se na mne obrátí klient opakovaně. Pokaždé přijde jiná výzva, jiné dotazy a jiné požadavky. Baví mě pomáhat lidem s řešením jejich bydlení ať už se jedná o prodej, koupit či pronájem.

Filip: Vše je o lidech a mě nejvíce baví práce s nimi. Zjistit jejich příběh, co hledají, proč chtějí prodat, kde by chtěli bydlet? Často se představa lidí nepotkává s realitou, dnes nejčastěji tou finanční. 

Co je na Vaší práci naopak to nejtěžší? 

Filip: Často pomáhám klientům s exekucemi, nemovitostmi před dražbou, nebo porozvodové stavy. Nejtěžší je pro mě sledovat osudy těch, kterým nemůžu pomoct - lidí, kteří často s neřešenými exekucemi přijdou o veškerý majetek, rodiny, které naletí na nevýhodné půjčky lichvářů, porozvodové naschvály a boje o děti - to je stinná stránka realitní činnosti. Často je to spíše psychologická poradna, kdy jsou lidi rádi, že můžou svůj příběh někomu říct.

Za 30 let jste pomohli již tisícovkám klientů? Co byste jim chtěli vzkázat?

Eliška: Ať se na nás vždy s důvěrou obrátí a doporučují naše služby rodině a přátelům. Dokážeme vyřešit každý požadavek, jako například prodej nemovitosti mimo Zlínský kraj, zálohu na kupní cenu a případně i právní pomoc v případě neočekávaných životních situacích (exekuce, věcná břemena a podobně). Samozřejmostí je u nás také diskrétnost u všech obchodů.

Denně pomáháte klientům řešit bydlení. Jak jste vyřešili to vlastní?

Miroslav + Eliška: Tak samozřejmě jsme vše řešili přes naši realitní kancelář a nyní bydlíme v domě, který jsem před několika lety nabízela na prodej. 

Denisa: Po studiích v Praze jsme se s manželem pragmaticky přesunuli zpět do rodného Zlína a jedním z faktorů bylo i dostupnější bydlení v našem městě. Přes nájemní bydlení a nedávnou koupi vlastního bytu s terasou, ze které je nádherný výhled na celý Zlín, se postupně posouváme k vysněnému domovu pro naši rodinu.

Filip: Mám zkušenost, že muž vybírá bydlení z praktické stránky, žena pocitově. Se ženou jsme si sepsali, co hledáme - dům, v okolí Zlína, ideálně na MHD, cenu, velikost, stáří, atd. Pak jsem šel na nábor domu na prodej a vyhráli u mě pocity, volal jsem manželce, ta přijela, vyhodnotila praktickou stránku domu a bylo rozhodnuto. (smích)

 Jak nejraději trávíte svůj volný čas? 

Miroslav + Eliška: Volný čas nejraději trávíme s rodinou, rádi objevujeme nová místa, dříve jsme hodně cestovali mimo Evropu, jak se naše rodina rozrostla o menší členy, tak jsme si oblíbili cestování karavanem. Ve Zlíně pak rádi vyrážíme na společné výlety na kolech.

Denisa:Nyní trávím nejvíce času se svou dcerou Bellou. Ty nejkrásnější chvíle jsou, když jsme celá rodina pohromadě, proto se často snažíme dělat rodinné výlety. Rádi vyrážíme také na kola, na procházky do přírody a v nedávné době nás nadchly ferraty.

Filip: Svůj volný čas trávím nejraději s rodinou, a je vlastně úplně jedno co děláme. Rád sportuju - plavání, kolo, začal jsem se učit tenis. S rodinou máme rádi cestování a hlavně moře.

Může Vás ve světě realit ještě vůbec něco překvapit?

Nejčastěji mě překvapují moji klienti, ale také vývoj trhu. S příchodem kovidu všichni predikovali pokles cen, ale situace se úplně otočila a nastartoval raketový růst. Nyní se vývoj vrátil do normálu - vysoké úrokové sazby=pokles poptávky, ale k výraznému snížení cen nedojde.