Zdeněk Pánek, starosta města Bystřice pod Hostýnem, si s námi popovídal o tom, jak se žije v Bystřici pod Hostýnem a co město udělalo pro zlepšení bydlení. Zeptali jsme se také, která místa by doporučil k návštěvě a co rád dělá ve svém volném čase.

Jak bydlíte vy se svou rodinou?
Bydlím v menším rodinném domku se zahrádkou blízko rekreační zóny, takže když si chci odpočinout a dostat se ven do přírody, tak to mám doslova pár kroků.

Co děláte ve svém volném čase?
Volný čas je pro mě docela vzácný. Ale snažím se pravidelně jezdit na kole, chodit na delší vycházky nebo si jdu občas zaběhat. Skvělou relaxací je pro mě hudba, kterou mám rád a které se věnuji už od dob studií. Rád vzpomínám na léta, kdy jsem hrával na kytaru s Karlem Plíhalem a kamarády v Olomouci. Na kytaru hraji dodnes, ale už jen sám pro sebe.

Cestujete rád?
Cestování autem, zejména po frekventované dálnici do Prahy, si užívám dosytosti při pracovní cestách, takže v soukromí dávám přednost spíše klidu. Rád si jezdím odpočinout na své oblíbené místo do Chorvatska a zimě občas jezdím s přáteli na lyže, ale jinak mě na cestování moc neužije.

Jaké jsou výhody bydlení ve vaší obci?
Bystřice pod Hostýnem leží v malebném prostředí Hostýnských vrchů, které skýtají množství příležitostí k aktivnímu  a zdravému životu. Ve městě s bohatou historií se podařilo vybudovat moderní infrastrukturu a zajistit vysokou úroveň sociálních a zdravotních služeb. Máme zde kvalitní vzdělávací instituce, od mateřských a základních škol po střední školu nábytkářskou a obchodní, základní uměleckou školu nebo středisko volného času. Dokladem spokojeného života ve městě je bohatý spolkový, sportovní, kulturní a společenský život, podporovaný městskými granty a vlastní iniciativou občanů. V atraktivní turistické oblasti jsou sítě horských cyklotras a značených pěších tras v čisté a zachovalé přírodě.

Co se podařilo v obci za posledních pár let vybudovat v oblasti bydlení?
Dokud stát ještě podporoval bytovou výstavbu, využili jsme dotačního systému a vybudovali pět nových bytových domů. Když vezmu v potaz i půdní vestavby, tak se nám podařilo postavit 113 nových bytů se státní podporou. V lokalitě určené pro individuální bytovou výstavbu v ulici Halamáskova jsme vybudovali technickou a dopravní infrastrukturu pro zhruba dvacet rodinných domů. Postupně jsme zateplili fasády na bytových domech na sídlišti a vyměnili jsme u nich okna a postupně provádíme dílčí rekonstrukce bytů v rámci městského bytového fondu.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.