Hledáte-li nový domov nebo byste rádi investovali volné peněžní prostředky do nemovitosti, určitě se setkáte s nabídkou družstevních bytů. V čem vlastně takové bydlení spočívá, jak se odlišuje, pro koho se hodí, pro koho ne a co jsou jeho největší výhody a nevýhody? 

Družstevní bydlení se liší od osobního vlastnictví tím, že v podstatě nekupujete samotný byt, nýbrž tzv. družstevní podíl. Nezískáte tak nemovitost, ale vznikne vám právo na její nájem. Ten se standardně platí ve výši vzniklých měsíčních provozních nákladů. Mimo to mohou být sjednány rovněž anuitní splátky, po jejichž splacení, lze bytovou jednotku převést do klasického osobního vlastnictví.


Hlavním důvodem, proč se družstevní byty opět vracejí do módy, je jejich relativně dobrá finanční dostupnost. Cena za pořízení družstevního podílu se totiž pohybuje mezi 25 až 30 procenty z hodnoty nemovitosti. Zbylých 70 až 75 procent splácíte formou měsíčního nájmu. Díky tomu je družstevní bydlení oproti osobnímu vlastnictví výrazně cenově dostupnější variantou. Místo bance splácíte úvěr přímo družstvu. Levnější je také z toho důvodu, že na rozdíl od běžného nájemného jsou měsíční splátky po celou dobu konstantní a nebudou se tak v průběhu let navyšovat, což o tržním nájemném zřejmě říct nelze. Další výhodou tohoto typu bydlení je fakt, že zbývající část úvěru můžete splatit i předčasně, a to bez jakýchkoliv poplatků. Jednodušší je i případný prodej bytu. Ten funguje jako převod členských práv a povinností a lze tak provést i před úplným splacením.

Problém by mohl nastat v případě, kdybyste potřebovali financovat zmíněných 25 až 30 procent hodnoty nemovitosti pomocí hypotečního úvěru. Zde totiž nemůžete ručit kupovanou nemovitostí, jak je tomu u osobního vlastnictví zvykem, jelikož vám v podstatě zatím nepatří. Zajistit svůj hypoteční úvěr tak musíte jinou nemovitostí, než kterou kupujete. Můžete například oslovit své příbuzné či známé. Nepříjemně narazit můžete také například při rekonstrukci bytu. Jelikož byt nemáte ve svém vlastnictví, budete nejspíš potřebovat souhlas všech ostatních členů družstva. Stejně je tomu tak i v případě, kdy budete chtít bytovou jednotku pronajmout. 

Proto se družstevní byty moc nehodí jako investice. Naopak pokud hledáte cenově dostupné bydlení pro vlastní potřebu či nedosáhnete z jakéhokoliv důvodu na hypotéku od banky, jejichž podmínky pro přidělování se od dubna 2022 poměrně hodně zpřísnily, je pro vás tato forma bydlení vhodnou alternativou.